Specjalizujemy się w sprzedaży samochodów kempingowych i kamperów uznanej marki Hymer oraz docenianych przez klientów kamperów Sunlight. Proponujemy profesjonalne doradztwo w zakupie na każdym jego etapie. Od wyboru modelu, przez skonfigurowanie wyposażenia, po finansowanie.
Uwielbiają być w ruchu. Wysokiej jakości powierzchnie i ergonomiczne rozwiązania kuchenne po nowoczesne koncepcje oświetlenia i niebiański komfort snu w rozkładanym łóżku. Rozpocznij swoją podróż już teraz z gwarancją dobrego samopoczucia i spraw, aby każdy cel stał się ulubionym miejscem z Twoim Bürstnerem. Zawsze i wszędzie, podróżuj gdzie chcesz. Nie zapomnij zapiąć pasów!
Specjalizujemy się w sprzedaży samochodów kempingowych i kamperów uznanej marki Hymer oraz docenianych przez klientów kamperów Sunlight. Proponujemy profesjonalne doradztwo w zakupie na każdym jego etapie. Od wyboru modelu, przez skonfigurowanie wyposażenia, po finansowanie.
CROSSCAMP
Żyj bez ograniczeń
CROSSCAMP
Żyj bez ograniczeń

Jak przygotować się do pierwszej podróży kamperem? Lista kontrolna

Jak przygotować się do pierwszej podróży kamperem? Lista kontrolna

Co spakować do kampera?

24 października 2023

Pierwszy wyjazd kamperem to zawsze bardzo ekscytujący moment, a już na pewno dla osób, które od dawna marzyły, aby tego spróbować. Chcąc zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i po prostu cieszyć się urlopem, warto podejść do sprawy metodycznie i odpowiednio się przygotować do pierwszej podróży kamperem. Dużym ułatwieniem dla debiutantów będzie lista kontrolna stworzona przez ekspertów HYMER Poznań, którą udostępniamy w tym artykule. Dowiedz się, co sprawdzić i spakować przed ruszeniem w drogę „domem na kołach”.

Co spakować do kampera?

Pierwszym etapem przygotowań do podróży kamperem zawsze jest wielkie pakowanie. Słowo „wielkie” jest tutaj jak najbardziej na miejscu – osoby, które do tej pory jeździły na wakacje all inclusive czy na prywatne kwatery, rzeczywiście mogą być przytłoczone liczbą rzeczy do zabrania.

Zalecamy natomiast szeroko rozumianą optymalizację. Należy koniecznie pamiętać o tym, że każdy kamper ma swoją DMC, której przekroczenie (w razie zważenia pojazdu przez policję czy ITD) może się skończyć nałożeniem wysokiego mandatu – trzeba na to uważać szczególnie poza granicami Polski, a już zwłaszcza w Austrii.

W pierwszą podróż kamperem pakujemy wszystko to, co standardowo zabieramy na urlop, dokładając do tego typowe wyposażenie kempingowe, czyli:

 • Zapas jedzenia na kilka pierwszych dni (szczególnie ważne przy planowaniu biwakowania na dziko);
 • Zestaw narzędzi do przeprowadzenia prostych napraw w kamperze (klucze, śrubokręty, wkrętarka, zestaw wkrętów etc.);
 • Latarkę, w tym co najmniej jedną czołówkę;
 • Pościel, poduszki, kołdry;
 • Dobrze wyposażoną apteczkę;
 • Trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, zapasowe żarówki;
 • Naczynia, sztućce;
 • Poziomicę – jest niezbędna do poprawnego wypoziomowania kampera na parceli;
 • Podstawowe przyprawy kuchenne;
 • Artykuły gospodarstwa domowego;
 • Odpowiednią przejściówkę do zasilania kampera prądem na parceli (ważne zwłaszcza na zagranicznych kampingach);
 • Dokumenty wszystkich uczestników wyjazdu, w przypadku kierowcy także prawo jazdy i dowód rejestracyjny kampera (jeśli wybieracie się za granicę);

Więcej o tym, co zabrać w podróż kamperem, przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.

Sprawdzenie kampera

Kluczowym elementem listy kontrolnej przed pierwszą podróżą kamperem jest sprawdzenie pojazdu i jego elementów pod kątem stanu technicznego. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • Układ napędowy– kontrolujemy poziom oleju w silniku, poziom płynu chłodniczego, szukamy wycieków z jednostki napędowej oraz skrzyni biegów etc. Dobrym pomysłem na pewno będzie oddanie kampera do zaufanego warsztatu na przegląd techniczny wraz z podstawowym serwisem;
 • Instalacja elektryczna– sprawdzamy działanie oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, lodówki, gniazdek  etc.;
 • Instalacja wodna– kontrolujemy szczelność instalacji, bojlera, toalety, baterii w aneksie kuchennym i łazience. Przed podróżą warto uzupełnić wodę w zbiorniku, ale niekoniecznie do pełna (by nie ryzykować przekroczenia DMC pojazdu);
 • Kanalizacja – kontrola działania kanalizacji (zarówno odpływu szarej wody, jak i ścieków z toalety chemicznej), spakowanie gumowych rękawic do opróżniania kasety, spakowanie środków chemicznych do toalety, zabranie węża ogrodowego do ułatwienia sobie czyszczenia kasety, spakowanie biodegradowalnego papieru toaletowego etc.;
 • Kontrola opon– opony w kamperze znoszą olbrzymie obciążenia i są mocno narażone na uszkodzenia, dlatego przed podróżą trzeba skontrolować ich stan techniczny oraz sprawdzić poziom ciśnienia;
 • Kontrola wyposażenia dodatkowego kampera– czyli m.in. markizy, systemu poziomowania (jeśli kamper został w niego doposażony), paneli solarnych, bagażników rowerowych, poziomu naładowania akumulatorów itd.;

Rada

Jeśli chcesz oszczędzić sobie mozolnego sprawdzania stanu technicznego kampera i jego wyposażenia, a przy tym zyskać pewność, że wyruszasz w podróż w pełni sprawnym pojazdem, to zleć profesjonalny przegląd kampera ekspertom HYMER Poznań. Zapoznaj się z naszą ofertą usług serwisowych.

Przed ruszeniem w drogę

Kamper spakowany, wszystko skontrolowane? Zanim oficjalnie rozpoczniecie swoją pierwszą podróż kamperem, to nie zapomnijcie o kilku prozaicznych czynnościach:

 1. Sprawdzenie i zamknięcie wszystkich szafek w części mieszkalnej zabudowy.
 2. Zamknięcie wszystkich otworów wentylacyjnych.
 3. Zakręcenie zaworów na butlach gazowych.
 4. Zabezpieczenie luźnych przedmiotów, które nie mogą przemieszczać się w czasie jazdy.
 5. Zakręcenie kranów, sprawdzenie działania lodówki w trybie zasilania 12V.

Na koniec najważniejsze: nie warto się nadmiernie stresować. Nawet jeśli czegoś zapomnicie, to w pierwszą podróż kamperem pewnie i tak wybierzecie się w cywilizowane miejsce, być może w Polsce czy do innego kraju w Europie, gdzie na każdym kroku można znaleźć sklepy spożywcze, odzieżowe, często także z akcesoriami karawaningowymi.

Zapraszamy również do lektury innych artykułów poradnikowych przygotowanych przez ekspertów HYMER Poznań, w których m.in. podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie auto kempingowe dla siebie oraz zastanawiamy się, którzy producenci kamperów są szczególnie godni zaufania.  

Koniecznie sprawdź inne porady

Rodzaje kamperów

14 maja 2021

Etykieta na kempingu

2 czerwca 2021

Kamperem z psem

22 września 2021

Gotowanie w kamperze

27 lutego 2022

Jesienne podróże kamperem

6 października 2022

Jesienny Caravaning

17 stycznia 2023

Caravans Salon 2023

6 października 2023

HYMER Tramp S 685

18 kwietnia 2024

Sunlight I 69L

19 kwietnia 2024

Hymer BMC 600-T

19 kwietnia 2024

Sunlight T 670 S

22 kwietnia 2024

Sunlight Cliff 640

22 kwietnia 2024

Sunlight Cliff 590 4X4

22 kwietnia 2024

Sunlight T 680

22 kwietnia 2024

Hymer FREE S 600

26 kwietnia 2024

Hymer FREE S 600

26 kwietnia 2024

HYMER Tramp S 585

27 kwietnia 2024

HYMER Tramp S 585

27 kwietnia 2024

Hymer BMC 680-I

28 kwietnia 2024

Sunlight T 67

28 kwietnia 2024

Burstner Lineo C 590

29 kwietnia 2024

HYMER ML-T 580 4x4

30 kwietnia 2024

Burstner Campeo C 540

30 kwietnia 2024

Hymer BMC-T 600

30 kwietnia 2024

Burstner Lineo C 590

30 kwietnia 2024

Burstner Lineo C 590

30 kwietnia 2024

Burstner Lineo C 590

30 kwietnia 2024

Burstner Lineo C 590

30 kwietnia 2024

Burstner Lineo C 590

30 kwietnia 2024

Hymer BMC 680-T

1 maja 2024

Hymer BMC 880-I

2 maja 2024
ul. Poznańska 10
62-080 Sady k. Poznania
(+48) 61 677 01 01
info@hymerpoznan.pl
Godziny otwarcia: 
Pon-Pt | 8:00-17:00
Sb | 9:00-14:00
Do góry
Polityka prywatności
crossmenu